Tępy nóż nie tylko utrudnia krojenie, ale również może być niebezpieczny. Jak naostrzyć nóż wtedy, gdy w domu nie posiadamy ostrzałki?

Każdy, nawet najlepszy nóż z czasem zaczyna tracić swoją ostrość. Wówczas warto go naostrzyć. W tym celu najlepiej sprawdza się ostrzałka do noży. W ostrzałkach stosuje się specjalne materiały, które pozwalają na zaostrzenie noża, na przykład kamienie ceramiczne czy kamienie diamentowe lub ściernice wolframowe.

Jak jednak naostrzyć nóż wtedy, gdy nie posiadamy w domu ostrzałki? W tym celu można wykorzystać przedmioty, które także każdy z nas posiada po ręką! 

Ostrzenie noży bez ostrzałki – sprawdzone metody

Gdy w domu brakuje nam ostrzałki do noży, w takim przypadku możemy zastosować alternatywne metody. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zastąpią one całkowicie ostrzałek, dlatego też lepiej zaopatrzyć się w nie po to, aby cieszyć się ostrymi nożami bez problemów.

Najprostszym sposobem na zaostrzenie noża bez ostrzałki jest wykorzystanie zewnętrznego dna ceramicznego kubka, które nie jest pokryte farbą. Wówczas przykładamy nóż do dna pod niewielkim kątem i wykonujemy posuwiste ruchy. Do domowego ostrzenia noży można wykorzystać także papier ścierny doczepiony do deski do krojenia lub innej nawierzchni albo brzeg parapetu z kamienia.

 Co powoduje szybsze tępienie się noży?

Aby nóż na dłużej pozostał ostry, powinniśmy pamiętać o tym, że niektóre czynności mogą spowodować jego szybkie stępienie. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Przede wszystkim nie powinniśmy myć noży w zmywarce. Agresywne detergenty, a także bardzo wysokie temperatury mogą doprowadzić do szybszego zniszczenia się metalowego ostrza, a także uszkodzenia drewnianych rękojeści noży. Także nie powinniśmy pozostawiać noża na długi czas w wodzie – wtedy także może szybciej się zniszczyć.

Na stan noża ma także wpływ deska do krojenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z drewnianej deski do krojenia, która nie powoduje nadmiernego stępienia noża. Odradza się natomiast korzystanie z desek bardzo twardych, na przykład desek z kamienia czy też desek szklanych.