Pielęgnacja skóry w młodym wieku jest bardzo ważna – to niejako inwestycja na przyszłość. Jeżeli mając 25 lat już zaczniemy odpowiednią profilaktykę, oznaki starości na naszej skórze pojawiają się znacznie później. Jak więc dbać o młodą skórę?

Nawilżanie

Dużą rolę w pielęgnacji młodej skóry ma nawilżanie – i to niezależnie od tego, czy cera jest tłusta, sucha czy mieszana. Warto w tym celu stosować lekkie kremy nawilżające – na przykład w formie emulsji. Skóra w tym wieku nie potrzebuje skoncentrowanych preparatów, bogatych w składniki aktywne. Wystarczy wiec jeden krem na dzień i na noc, który pozwoli zachować odpowiednią kondycję warstwy lipidowej naskórka. Najlepiej stawiać na preparaty naturalne – cery wrażliwe najlepiej znoszą kosmetyki hipoalergiczne oraz dermo-kosmetyki. Może je kupić w aptekach albo zamówić przez Internet.

Walka z niedoskonałościami

W młodym wieku bardzo często na twarzy pojawiają się niedoskonałości spowodowane zmianami hormonalnymi. Trądzik młodzieńczy może towarzyszyć dorosłym nawet do 30 roku życia. Hormony takie jak androgeny, estrogeny oraz kortyzol powodują nadmierną produkcję sebum, w rezultacie pory skórne zostają zatkane oraz bakterie, których nie da się uniknąć – a powstają nieestetyczne krosty i grudki. W przypadku takich problemów warto działać dwufazowo – po pierwsze zasięgnąć pomocy specjalisty w celu ustalenia przyczyn trądziku. Niekiedy należy wykonać badania takie jak cytologia czy poziom hormonów we krwi. Z drugiej strony powinno się dbać o właściwe oczyszczanie skóry – podstawą jest mycie twarzy dwa razy dziennie. Oprócz tego warto stosować peelingu – zarówno delikatne w domowym zaciszu, jak i peelingi chemiczne w salonach kosmetycznych.

Ochrona

Ochrona skóry jest podstawą niezależnie od wieku. Im wcześniej zaczniemy używać na dzień filtrów słonecznych o wysokich SPF, tym dłużej na naszej skórze nie będą się pojawiać oznaki fotostarzenia. Preparaty takie warto używać nie tylko latem czy na wakacjach – chociaż wtedy najlepszym wyborem są filtry UV o SPF 50+ – ale także zimą. Podczas miesięcy, w których nie występuje takie silne nasłonecznienie wystarczy kremy o filtrze 15 lub 25 SPF.