Ból, nieprzyjemne doznanie zmysłowe oraz emocjonalne spowodowane przez chorobę lub uraz, przez długie lata był lekceważony. Pacjenci uskarżający się na cierpienie i dyskomfort słyszeli: „Musi boleć”, „Przyzwyczaisz się do bólu” lub „Jak boli to znaczy, że żyjesz”. Na szczęście sytuacja uległa zmianie – ból przestał być lekceważony i zaczęto go leczyć.

W leczeniu bólu, oprócz leczenia farmakologicznego, stosuje się metody niefarmakologiczne, wykorzystuje się techniki inwazyjne i nieinwazyjne, a także fizjoterapię i psychoterapię. Choć dużym zainteresowaniem cieszą się metody naturalne (szczególnie w gronie osób starszych, u których przyjmowanie kolejnych leków nie jest wskazane), najlepsze efekty leczenia bólu osiąga się przy zastosowaniu wielu metod.

Jakie są naturalne metody leczenia bólu?

  1. Kinezyterapia (leczenie ruchem) i hydroterapia (wodolecznictwo)
  2. Psychoterapia – specjalistyczne wsparcie chorego i jego rodziny
  3. Zabiegi manualne – masaż, akupresura, ćwiczenia z rehabilitantem, kinezjotaping
  4. Zabiegi fizykalne – krioterapia (leczenie zimnem), termoterapia (leczenie ciepłem), elektrostymulacja (leczenie prądem niskiej i średniej częstotliwości)
  5. Fitoterapia – leczenie ziołami
  6. Inne – odpowiednia dieta, leczenie sanatoryjne.

Ból ma wielowymiarowy charakter, zatem sposób leczenia bólu warto skonsultować to z lekarzem. Jeśli lekarz nie otrzymuje rzetelnych informacji o wszystkich stosowanych przez pacjenta sposobach łagodzenia bólu, powiela dawki leków, a leczenie nie przynosi efektów.