Psychoterapeuta to osoba z wykształceniem pedagogicznym, medycznym lub psychologicznym, która skończyła przynajmniej 4-letnie szkolenie atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Psychiatryczne. Co jeszcze jest niezbędne, aby zostać psychoterapeutą?

Co jest warunkiem ?

Psychoterapeuta to osoba, która posiada dużą wiedzę merytoryczną – zna różne techniki psychologiczne, podejścia oraz prawa, które dotyczą norm etycznych. Niezbędna jest także przynależność specjalisty do psychoterapeutycznego stowarzyszenia zawodowego.

Warunkiem podstawowym jest jednak ukończenie studiów magisterskich, a następnie zapisanie się do szkoły psychoterapii. W jej ramach każdy przyszły specjalista musi odbyć 590 godzin kształcenia teoretycznego, 100 godzin osobistego doświadczenia w systemie grupowym lub indywidualnym, 360 godzin stażu oraz 2 lata praktyki pod okiem doświadczonego superwizora. Następnie, aby rozwijać swoją karierę, można postarać się o zdobycie tytułu psychoterapeuty certyfikowanego, co wiąże się z kolejnymi godzinami szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz stażem klinicznym.

Jakie umiejętności są wymagane?

Psychoterapeuta powinien mieć rozwinięte umiejętności uważnego słuchania oraz zadawania pytań –  jest to podstawą dobrania odpowiedniej terapii. Ważną cechą jest również wnikliwość oraz spostrzegawczość – pacjentów należy obserwować, aby uzyskać określone cele terapeutyczne. Niezbędna jest również wytrwałość.

Pożądaną cechą jest ciekawość drugiego człowieka oraz życzliwość – tylko psychoterapeuta, który lubi ludzi oraz ich towarzystwo będzie mógł im skutecznie pomóc, a tym samym osiągnie w swoim zawodzie sukces. Ponadto każdy przyszły specjalista musi pracować nad odpornością – trzeba się nauczyć nie przejmować cudzych problemów oraz odpowiedzialności za nie.

Dalszy rozwój w zawodzie

Każdy psychoterapeuta po ukończeniu studiów i szkolenia oraz uzyskaniu certyfikatu musi się nadal kształcić. Co 5 lat niezbędne jest udokumentowanie swojego uczestnictwa w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach lub superwizjach – dzięki temu, specjalista może przedłużyć uzyskany wcześniej certyfikat. Zdobywanie nowych umiejętności oraz aktualizacja wiedzy jest bardzo ważna w zawodzie psychoterapeuty. Dlatego osoba, która postanawia wybrać ten kierunek jako swój zawód, musi także wyróżniać się zamiłowaniem do nauki.