Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo, do gabinetu ginekologicznego powinnyśmy udać się wtedy, gdy pojawiają się konkretne symptomy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ginekolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób damskiego układu rozrodczego. Może zajmować się on również prowadzeniem ciąży swoich pacjentek oraz odbieraniem porodów, doborem antykoncepcji.

Systematyczne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego jest bardzo ważne, ponieważ wiele kobiecych chorób nie daje początkowo żadnych objawów – można wykryć je dopiero podczas badania ginekologicznego. Zaleca się kontrolne wizyty u ginekologa raz na pół roku lub raz na rok, zależnie od wskazań lekarza.

Każda kobieta powinna jednak pamiętać o tym, że powinna zapisać się na wizytę także wtedy, gdy obserwuje u siebie niepokojące objawy.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u ginekologa:

  • dolegliwości bólowe narządów rodnych
  • długie, bolesne miesiączki
  • brak miesiączki
  • plamienia, upławy
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z dróg rodnych
  • krwawienia pomiędzy miesiączkami
  • wyczuwalne zmiany w piersiach
  • rozpoczęcie współżycia – w celu doboru najlepszej metody antykoncepcji

Zatem wtedy, gdy u kobiety pojawiają się takie objawy, nie należy ich lekceważyć – tylko ginekolog będzie mógł wtedy odpowiednio je zdiagnozować, a następnie zalecić odpowiednie badania dodatkowe jak cytologia, wymazy, badania krwi, badania USG – można wykonać je także bezpośrednio w gabinecie.

Po zebraniu wyników badań ginekolog Łódź będzie mógł postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie, które może polegać na zastosowaniu odpowiednich leków, ale także na wykonaniu konkretnych zabiegów.

Podsumowując, żadna kobieta nie powinna lekceważyć niepokojących objawów dotyczących układu rozrodczego – odpowiednio szybka konsultacja z lekarzem ginekologiem pozwoli wówczas na określenie przyczyn danego problemu i dobranie najlepszych metod jego wyleczenia!