Rehabilitacja medyczna pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników u osób z niesprawnością fizyczną. Różne rodzaje rehabilitacji umożliwiają indywidualne dopasowanie jej do konkretnego pacjenta.

Najczęściej rehabilitacja kojarzona jest z osobami posiadającymi poważne schorzenia narządu ruchu, w tym także wynikające z wad wrodzonych. Może być ona prowadzona także w wielu innych przypadkach, na przykład po urazach.

Specjalistą zajmującym się prowadzeniem rehabilitacji jest fizjoterapeuta. Wykorzystuje on różne metody fizjoterapii – nazwa ta stosowana jest zamiennie z rehabilitacją, jednak odnosi się ona głównie do rehabilitacji ruchowej.

Rehabilitacja i jej rodzaje

Rehabilitacja Łódź może być prowadzona na szereg różnych sposobów z wykorzystaniem różnych środków dla uzyskania jak najlepszych efektów. Wśród najpopularniejszych rodzajów rehabilitacji znajdują się:

  • fizykoterapia
  • kinezyterapia
  • hydroterapia

Fizykoterapia

Fizykoterapia to jedna z form rehabilitacji – fizjoterapii, w której oddziałuje się na organizm różnego rodzaju bodźcami fizycznymi, pochodzącymi z natury albo też generowanymi z użyciem urządzeń.

Wśród metod fizykoterapeutycznych wyróżnić można między innymi elektroterapię, balneoterapię, magnetoterapię, hydroterapię, termoterapię czy laseroterapię.

Kinezyterapia

Kinezyterapia to rehabilitacja z użyciem ruchu – leczenie ruchem lub inaczej gimnastyka lecznicza. To także podstawowa dziedzina fizjoterapii. Ruch posiada pozytywne znaczenie dla całego organizmu, pomagając w zmniejszeniu dolegliwości.

Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie rodzaje ćwiczeń dopasowane do problemu pacjenta. Pacjent może także wykonywać zalecone ćwiczenia w domu.

Hydroterapia

Hydroterapia to jedna z metod fizjoterapii, w której stosuje się wodę. Określana jest także jako wodolecznictwo czy akwaterapia. To metoda znana już od czasów starożytnych, która także i dzisiaj przynosi bardzo dobre efekty. Wpływa ona korzystnie na układ krążenia, układ nerwowy.

W ramach hydroterapii prowadzi się kąpiele lecznicze, masaże wodne, zabiegi z biczami wodnymi, kompresy i okłady.