Opieka nad seniorem, który choruje na Alzheimera, nie jest łatwa. Rodzina lub opiekunowie stoją przed wieloma wyzwaniami, aby zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo oraz wsparcie. Jeżeli Ty również opiekujesz się osobą chorą na Alzheimera, z pewnością przydadzą Ci podane poniżej wskazówki.
Opieka nad chorym seniorem – co warto wiedzieć?
W opiece nad seniorem, który choruje na Alzheimera, niezwykle ważna jest wyrozumiałość oraz cierpliwość. Aby podopieczny czuł się bezpiecznie, należy używać spokojnego tonu głosu. Wszelkiego rodzaju nerwowość, agresja czy zniecierpliwienie może negatywnie się na nim odbić. Chociaż wraz z postępem choroby może on nie rozumieć niektórych zwrotów, to w dalszym ciągu bardzo dobrze odczytuje ton głos. Seniorowi należy poświęcać sporo czasu każdego dnia – dopóki jego stan zdrowia na to pozwala, warto go angażować w wykonywanie codziennych czynności. Dobrym rozwiązaniem jest stymulowanie go do samodzielnego ubierania się, spożywania posiłków czy codziennej toalety. Obowiązki te powinny być jednak dostosowane do jego możliwości i stanu zdrowia. U seniorów chorych na Alzheimera nierzadko występują zaburzenia snu, które wpływają na rozregulowanie rytmu dnia, a tym samym negatywnie odbijają się na komforcie życia. Aby znormalizować taką sytuację, powinno się organizować podopiecznemu odpowiednią ilość aktywności albo skonsultować ten problem z lekarzem, który ewentualnie zapisze leczenie farmakologiczne. Dobrym wyborem może okazać się dom dla seniora Dąbrowa Górnicza, który pomoże rodzinie w opiece, zarówno całodobowo, jak również w formie opieki dziennej.
Jak powinno wyglądać mieszkanie seniora chorego na Alzheimera?
Dużą uwagę należy poświecić mieszkaniu, w którym przebywa chory senior. Powinno one być bezpieczne oraz funkcjonalne. Należy pamiętać, że będzie on wraz z upływem czasu tracił sprawność fizyczną oraz zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Osobie takie powinno się zapewnić własną przestrzeń – na przykład oddzielny pokój lub ewentualnie kącik w salonie, w którym będzie mógł odpoczywać. Dobrze, aby znalazł się w nim wygodny fotel, mała sofa, stolik i ulubione przedmioty chorego, na przykład album, książka czy ramka ze zdjęciami. Na fotografiach przedstawiających bliskie osoby można umieścić ich imiona. Ważne jest odpowiednie doświetlenie pomieszczania oraz zawieszenie na ścianie dużego czytelnego zegara z tarczą i cyframi, a także kalendarza. Pomocne może być przyczepienie podpisów określonych sprzętów czy pomieszczeń, co ułatwi seniorowi orientację. Przy telefonie można umieścić wykaz ważnych numerów napisany dużymi literami, które będą łatwe do odczytania.
Najnowsze komentarze