Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o zdrowie fizyczne – dlatego interesuje się zdrowym odżywianiem, regularnie uprawia sport lub wykonuje badania profilaktyczne. Czasami jednak skupieni na zdrowym stylu życia zapominamy o tym, jak ważne jest nasze zdrowie psychiczne – i, że ono też wymaga uwagi. W jaki sposób na co dzień dbać o swoje dobre samopoczucie?

Zadbaj o odpoczynek

Basen, siłownia, praca i do tego jeszcze uczelnia – szybkie tempo życia sprawia, że niekiedy zapominamy o własnych potrzebach. Nie ma nic gorszego dla zdrowia psychicznego niż rutyna, nadmiar obowiązków oraz brak odpoczynku.

Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem efektywności jest odpoczynek – czas wytchnienia, w którym skupiamy się tylko na sobie i swoich potrzebach. Dla jednych osób będzie to wieczór z ulubioną książką, dla innych długa i aromatyczna kąpiel w wannie. Nierzadko zmiana otoczenia i krótka wyprawa za miasto, okazuje się być źródłem pożądanego relaksu.

Otaczaj się pozytywnymi ludzi

Poczucie wsparcia społecznego jest ważne dla każdego człowieka. Istotne jest utrzymywanie relacji z ludźmi, w których towarzystwie czujemy się swobodnie. Wspólne spotkania pełne śmiechu są doskonałym sposobem na redukcje stresu.

W dbaniu o zdrowie psychiczne duże znaczenie odgrywa wdzięczność. Wyrażanie pozytywnych uczuć podwyższa samopoczucie oraz wpływa na wzrost własnej wartości. Warto dostrzegać drobne, miłe gesty –  nawet uśmiech nieznajomej osoby w autobusie albo miłą panią przy kasie. Praktykowanie wdzięczności i innych pozytywnych uczuć jest zaraźliwe oraz sprawia, że świat staje się piękniejszy.

Doceń kontakt z naturą

Kontakt z przyrodą koi nerwy oraz pomaga zadbać o zdrowie psychiczne. Spokojna wędrówka po lesie może być sposobem na dotlenienie całego organizmu. Spacer bosymi stopami po ciepłym piasku doskonale relaksuje całe ciało. Nawet przycinanie krzewów we własnym ogródku znacząco wpłynie na samopoczucie. Otaczanie się zielenią poprawia humor i sprawia, że mamy chęć do życia. Natomiast promienie słońca dostarczają cennej witaminy D.