Robisz to codziennie lub maksymalnie co drugi-trzeci dzień. Używasz najlepszych szamponów i odżywek. Suszysz suszarką o chłodnym nawiewie. Czy jednak wiesz, że to wszystko nie wystarczy do tego, by Twoje mycie włosów uznać za poprawnie wykonane? Ta pozornie banalna sprawa jest bowiem o wiele bardziej skomplikowana. Sprawdź w poniższym tekście, o czym jeszcze powinnaś pamiętać wykonując tę pozornie błahą czynności pielęgnacyjną.

Odpowiednia temperatura wody do mycia włosów

Gorąca woda zdecydowanie nie jest dobra dla naszych kosmyków. Pod jej wpływem pasemka mogą zostać bowiem osłabione, wysuszone, a nawet zauważalnie zmatowione. Gdy więc moczysz włosy przed myciem, rób to wodą ciepłą, wręcz taką delikatnie letnią. Jeśli natomiast chodzi o spłukiwanie szamponu, użyj do tego wody jeszcze chłodniejszej, która pomoże w zamknięciu się łusek włosowych i porów na skórze głowy.

Oprócz zastosowania odpowiedniej wody ważne jest również użycie kosmetyków o jak najbardziej naturalnym pochodzeniu. Często będą one nieco droższe od tych o składzie sztucznym, ale bez dwóch zdań warto w nie zainwestować. Preparaty delikatnie wmasowujemy przez dłuższą chwilę we włosy i samą skórę głowy, co poprawi nasze mikrokrążenie w tych okolicach.

A co po myciu włosów?

Po zastosowaniu szamponu warto zainwestować jeszcze w nawilżającą odżywkę czy regenerującą maskę. Dzięki niej nie tylko wzmocnimy kosmyki, ale też zapewnimy im skuteczną barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli chodzi o suszenie, nigdy nie używaj do tego programu w suszarce który generuje gorący nawiew. Owszem, pozwala on na szybsze pozbycie się wilgoci z głowy, ale też niszczy nasze pasemka. Zamiast tego lepiej po prostu bardzo delikatnie osusz włosy ręcznikiem (nie trzyj zbyt mocno!) i pozwól całości wyschnąć samodzielnie. Zdecydowanie zrezygnuj z zawijania pasemek w turban z ręcznika czy ich mocnego rozczesywania na mokro. Wszystko to bowiem może łamać włosy, osłabiać je. Oczywiście jeśli zrobisz to raz, nie zauważysz zmian. Ale regularne powtarzanie takiej czynności da widoczne, niekorzystne efekty.