Wątroba odpowiada za usuwanie wszelkich toksyn oraz szkodliwych produktów ze krwi. W wątrobie znajduje się żółć, która wspomaga trawienie czy krzepnięcie krwi. Jest więc niemożliwe, aby bez nie przetrwać. Co jeśli odczuwamy ból w tej części ciała? Jaka może być tego przyczyna oraz jak załagodzić objawy?

Jak rozpoznać ból wątroby

Chociaż wątroba znajduje się po prawej stronie ciała, pod żebrami, ból najczęściej odczuwa się w okolicy brzucha. W rzeczywistości wątroba nie jest unerwiona czuciowo, to znaczy, że nie można poczuć bezpośredniego bólu wątroby. Jednak niewydolność tego organu może spowodować, że ucisk na tkanki w jej otoczeniu. Zatem, gdy poczujemy kłucie i lekki skurcz w okolicach prawej strony tułowia jest najprawdopodobniej wątroba. Zła praca tego organu może także objawiać się w ciemnej barwie moczu czy wiecznym uczuciu zmęczenia. Co więcej, rodzaj bólu zależy w dużej mierze od przyczyny jego występowania.

Przyczyny bólu

Przyczyny można podzielić na te, które powodują epizodyczny ból, który po jakimś czasie sam zanika oraz na ból przewlekły, powtarzający się rutynowy. Ten drugi może być niestety, spowodowany poważną chorobą.

Tymczasowy lekki ból najczęściej jest spowodowany niewłaściwym odżywianiem organizmu oraz nadużywaniem substancji toksycznych takich jak alkohol. Jeśli spożyliśmy bardzo tłusty posiłek, może wywołać do niestrawność, wzdęcia lub zbyt duże obciążenie wątroby. Natomiast, jeżeli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do wysokoprocentowych alkoholi, wątroba będzie miała problemy z filtrowaniem go z krwioobiegu. Braku umiaru w piciu alkoholu może doprowadzić do nawet do marskości wątroby. To samo tyczy się lekarstw. Są one przez wątrobę również postrzegane jako toksyny, dlatego nadmierne zażywanie choćby środków przeciwbólowych będzie miało śmiertelny skutek dla naszego organizmu.

Choroby wątroby są bardzo niebezpieczne. Jeśli ból jest bardzo silny i częsty, należy niezwłocznie udać się na konsultację do lekarza specjalisty. Bezpośrednią poważną przyczyną takiego bólu może być: stan zapalny wątroby, wirusowe zakażenie czy poważne zatrucie szkodliwymi substancjami. Niezwykle zabójcza jest natomiast marskość oraz nowotwór wątroby.

Domowe sposoby uśmierzania bólu

W aptekach można zakupić leki bez recepty na niestrawność. Jednak, nie zaleca się brać samodzielnie leków nie znając przyczyny bólu. Najlepiej zatem udać się do lekarza, aby otrzymać diagnozę. Nieudolnie leczenie wątroby może przyczynić się tylko do pogorszenia jej stanu.