Nie ma lepszego ubrania na chłodne dni – ciepły sweter to gwarancja komfortu nawet podczas mrozów. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie dzianiny dostępne obecnie w sklepach są w stanie zapewnić właściwy komfort termiczny. Co wybrać?

Długi lub krótki kardigan, sweter w serek lub też z okrągłym dekoltem. obszerna narzutka – do wyboru jest wiele ciekawych propozycji dla miłośniczek dzianin. W sklepach możemy przebierać w rozmaitych fasonach i kolorach, które mogą doskonale nadawać się na różne okoliczności.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakupienie swetra, warto pamiętać o tym, że nie wszystkie z nich są rzeczywiście ciepłe. Co decyduje o jego komforcie termicznym?

Ciepłe materiały na swetry

O tym, czy sweter jest ciepły, decyduje w głównej mierze materiał, jaki został wykorzystany do jego produkcji. Dzianiny swetrowe można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na te naturalne oraz sztuczne.

Zdecydowanie najlepszym wyborem będą naturalne włókna, w tym między innymi wełna, w tym wełna merynosów, kaszmir, alpaka czy też jedwab, które posiadają naturalne właściwości termoregulacyjne.

Włókna sztuczne, na przykład poliester, akryl czy poliamid takich właściwości już nie posiadają. Co prawda zatrzymują ciepło, ale tym samym także powodują nadmierną potliwość, więc nie są tak komfortowe.

Ciepły sweter nie musi być jednak wykonany w całości z naturalnego materiału. Można także zakupić dzianinę z dodatkiem włókien sztucznych, ale najlepiej, aby nie przekraczały one 30 proc. zawartości dzianiny.

Dobry sweter – gruby czy cienki?

Przyjęło się uważać, że ciepły sweter to sweter gruby. Jednak w sprzedaży znajdziemy także cienkie dzianiny, które mogą zapewnić wysoki komfort termiczny.

Doskonałym pomysłem mogą być swetry wykonane z wełny merynosów, która stosowana jest również na odzież sportową na zimę. To cienka, a przy tym bardzo ciepła wełna, która nie gryzie i nie drażni skóry.

Podsumowując, gdy szukasz ciepłego swetra, pamiętaj o tym, jak duże znaczenie posiadają zastosowane do jego wykonania materiały!