Endokrynolog jest lekarzem zajmującym się gruczołami wydzielania wewnętrznego, a także wydzielanymi przez nie hormonami. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u takiego właśnie specjalisty?

Układ dokrewny, który nazywany jest także układem hormonalnym, jest skomplikowanym systemem, którego działanie nie zostało jeszcze całkowicie odkryte przez badaczy. Schorzenia tego właśnie układu dają często niespecyficzne objawy, dlatego też bywają one lekceważone albo mylone z innymi schorzeniami.

W związku z tym wielu pacjentów dość późno trafia do endokrynologa, czyli do lekarza zajmującego się układem hormonalnym, w skład którego wchodzą także gruczoły wydzielania wewnętrznego (gruczoły endokrynne) takie jak:

  • przysadka mózgowa
  • szyszynka
  • podwzgórze
  • tarczyca i przytarczyce
  • nadnercza
  • trzustka
  • jajniki
  • jądra

Kiedy zatem powinniśmy pomyśleć o wizycie u takiego specjalisty jak endokrynolog? Oto objawy, które powinny skłonić nas do dalszej diagnostyki!

Objawy wymagające konsultacji u endokrynologa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, schorzenia związane z układem hormonalnym bardzo często dają niespecyficzne objawy. Warto jednak poznać najpopularniejsze symptomy, które zdarzają się przy schorzeniach układy endokrynnego.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na nagłe zmiany masy ciała – spadek albo wzrost masy ciała, obrzęki pojawiając się w różnych częściach ciała, zwolniony albo przyspieszony metabolizm, uczucie ciągłego chłodu, nadmierną senność czy też ogólnie gorsze samopoczucie. Różne schorzenia układu hormonalnego dają przy tym różne objawy.

Jak dostać się do lekarza endokrynologa?

Jeśli chcemy zapisać się na wizytę do lekarza endokrynologa, możemy zrobić to na NFZ lub też prywatnie. Wielu pacjentów wybiera obecnie prywatne wizyty ze względu na krótsze kolejki.

W przypadku zapisów na NFZ powinniśmy pamiętać o tym, że będziemy potrzebowali skierowania od innego lekarza, na przykład od lekarza rodzinnego czy też od lekarza internisty. Z kolei na wizytę prywatną u lekarza endokrynologa możemy zapisać się już bez skierowania.