Coraz więcej osób pracuje przy komputerach. To właśnie wtedy jesteśmy narażeni na szereg nieprzyjemnych objawów wynikających z ciągłego wpatrywania się w ekran. Jak można wtedy pomóc narządowi wzroku?

Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany emitujące światło ma negatywny wpływ na wzrok. Przestajemy wtedy tak często mrugać, dlatego też oczy nie są wtedy pokrywane prawidłowo filmem łzowym. Może dojść również do zmniejszenia ilości wydzielanych łez. W efekcie osoby pracujące przy komputerze często uskarżają się na uczucie przemęczonych oczu, na ich ból, pieczenie, swędzenie czy uczucie piasku pod powiekami.

Są jednak skuteczne sposoby na to, aby codzienna praca przy komputerze nie była tam uciążliwa dla narządu wzroku. O czym powinniśmy pamiętać?

Rób częste przerwy

Aby oczy odpoczęły nieco od ekranu, powinniśmy robić przynajmniej jedną przerwę na godzinę i odwrócić wtedy wzrok w inną stronę. Najlepiej przez pięć minut wpatrywać się w inny cel, na przykład w oddalony punkt za oknem i często mrugać. W ten sposób oczy odpoczną i zregenerują się.

Stosuj krople do oczu

Bardzo dobre efekty dają również specjalne krople do oczu komputer dzięki nim nie będzie wtedy powodował tak nieprzyjemnych objawów. Najczęściej dla osób pracujących przy komputerze poleca się krople typu sztuczne łzy, które są neutralne dla oka i można stosować je wielokrotnie w ciągu dnia. Nawilżają, chronią i regenerują gałkę oczną, dając szybką ulgę. W sprzedaży możemy znaleźć również krople przeznaczone do stosowania przez osoby noszące soczewki kontaktowe – wtedy nie trzeba ich zdejmować na czas zakroplenia oczu.

Zadbaj o nawilżenie skóry wokół oczu

Równie ważne jest zadbanie o skórę wokół oczu. Częste pocieranie powiek powoduje wtedy nadmierne wysuszenie i podrażnienia tej delikatnej skóry, a nawet może przyczyniać się do szybszego powstawania zmarszczek. Do dyspozycji mamy zatem szeroką gamę różnych kosmetyków przeznaczonych właśnie pod oczy i na powieki. Kosmetyki pomagają też w niwelowaniu cieni i worków pod oczami. Dzięki nim jesteśmy w stanie przedłużyć młody wygląd twarzy i wyglądać promiennie.