Baldachim nad łóżkiem to marzenie większości małych dziewczynek, które chciałby chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwe księżniczki. Chociaż obecnie jest to rozwiązanie rzadko spotykane, kojarzy się z królewską elegancką, luksusem oraz stanowi synonim ponadczasowej klasyki.  Jesteś na etapie aranżacji swojej sypialni lub pokoju swojego dziecka i zastanawiasz się, czy baldachim nad łóżkiem będzie dobrym rozwiązaniem? Dowiedz się, jakie ma on zalety.

Baldachim nad łóżkiem – co warto wiedzieć?

Baldachim to nic innego jak osłona wykonana z gęstej siatki, którą zawiesza się nad łóżkiem. Zazwyczaj jest on wykonany z delikatnej, łatwo układającej się tkaniny i może przyjmować różne formy – na przykład być umiejscowiony na drewnianej konstrukcji lub przypominający daszek. Do najczęściej używanych w tym celu materiałów należy len, tkane płótno, haftowana organza czy zwiewny tul. Tkanina może być zarówno prześwitująca, jak i bardziej gęsta i dobrze kryjąca, w zależności od celu, jaki chcesz uzyskać. Pewnym rodzajem baldachimu jest także moskitiera – chociaż jej głównym celem jest ochrona śpiącej osoby przed ugryzieniami owadów, to także może stanowić atrakcyjną ozdobę pokoju. Szczególnie, jeżeli postawisz na jej nieco bardziej dekoracyjne wersje, ozdobione haftami czy wstążką. W nowoczesnych przestrzeniach sprawdzą się baldachimy oparta na metalowej konstrukcji.

Baldachim nad łóżkiem jako moskitiera?

Czy warto wyposażyć swoją sypialnię w łóżko z baldachimem? Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem tego rozwiązania są walory dekoracyjne, ale nie tylko. Takie rozwiązanie stanowi świetną moskitierę, która zatrzyma wszystkie owady i nie pozwoli na ukąszenia w nocy. Ma to szczególne znaczenie kiedy nasza pociecha lub my jesteśmy uczuleni na ugryzienia i chcemy zminimalizować ich ryzyko. Jeżeli podobają Ci się style aranżacyjne takie jak new romantic, boho, rustykalny czy orientalny, z pewnością baldachim stanie się ich doskonałym dopełnieniem. To dobry sposób, aby dodać sypialni baśniowego charakteru oraz przytulności. Za jego pomocą, możesz wyznaczyć w tym pomieszczeniu odrębną strefę przeznaczoną na sen, w której będzie panować atmosfera intymności. Wbrew pozorom baldachim pełni też wiele funkcji praktycznych – na przykład odgrywa rolę izolatora akustycznego, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Ponadto chroni przed natrętnymi owadami, które często pojawiają się podczas letnich nocy.