Z basenów krytych korzystać możemy przez cały rok. Dzięki nim możemy ćwiczyć i dobrze się bawić wtedy, gdy mamy na to ochotę. Aby jednak był oto możliwe, obiekt musi być wyposażony w specjalistyczne instalacje i urządzenia. Wśród nich znajdują się również te odpowiedzialne za regulowanie poziomu wilgotności. To właśnie dzięki nim powietrze na basenach nie jest odczuwalne jako nadmiernie wilgotne!

Za komfort korzystania z basenu odpowiada wiele czynników. Zaliczają się do nich między innymi temperatura powietrza oraz temperatura wody, skład wody, czyli dodawane do niej substancje uzdatniające, ale również bardzo ważny jest poziom wilgotności powietrza.

Baseny kryte, a także aqua parki muszą być projektowane tak, aby możliwe było właściwe regulowanie wilgotności powietrza w ich pomieszczeniach. Ma to także powiązanie z ich właściwą wentylacją, ponieważ na basenie cały czas dochodzi przecież do parowania wody z lustra basenu oraz z innych obiektów znajdujących się w hali basenowej.

Negatywne skutki nadmiaru wilgoci

Najważniejsze w halach basenowych jest w związku z tym usunięcie nadmiaru wilgoci, który może osadzać się w pomieszczeniu. Wpływa to negatywnie nie tylko na konstrukcję samego obiektu, która może ulec naruszeniu, ale również na komfort pływających.

W nadmiernie wilgotnych wnętrzach prędzej dochodzi do rozwoju groźnych grzybów i pleśni, szybciej rozwijają się bakterie i wirusy, ale również dochodzi łatwiej do korodowania elementów metalowych i rozmiękania materiałów takich jak gips, drewno, izolacje.

Jak usuwa się nadmiar wilgoci z basenów?

Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza w halach basenowych projektuje się specjalne instalacje wentylacyjne, w skład których wchodzą również odpowiednie urządzenia takie jak osuszacze basenowe, które pozwalają na usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza.

Sposób działania urządzeń dobiera się wtedy do ilości powietrza we wnętrzu oraz do zysków wilgoci. Nowoczesne instalacje wentylacyjne na basenach często pracują także automatycznie, dobierając swoją moc do aktualnych parametrów temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.