Zabiegi z zakresu medycyny kosmetycznej stają się coraz popularniejsze. Chętnie korzystają z nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dostępność gabinetów kosmetycznych w każdym polskich mieście oraz ekonomiczne ceny sprawiają, że zabiegi takie dostępne są niemal dla każdego. Wyjątkowo popularnością cieszą się peelingi chemiczne, nazywane też medycznymi – zapewniają one szybkie efekty, są bezinwazyjne oraz komfortowe dla pacjenta. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są peelingi chemiczne?

Czym jest peeling wie każdy z nas – to proces, który polega na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą różnych sposobów. Większość peelingów można robić samemu w domowym zaciszu. Te chemiczne, dostępne w salonach kosmetycznych wykonywane są za pomocą specjalnie dobranych substancji chemicznych – czyli kwasów. Ich przewagą nad domowymi kosmetyki są lepsze oraz długotrwałe efekty. Są one bardziej intensywne i mogą działać nie tylko na naskórek, ale też na skórę właściwą. Bardzo często po zabiegu obserwuje się złuszczanie całego naskórka. Te głębokie peelingi chemiczne wykonują jedynie wyspecjalizowani lekarze. Jakie substancje używa się podczas chemabrazji? Może to być kwas witaminy A, kwas migdałowy lub alfa- i beta-hydrokwasy.

Jakie efekty dają peelingi chemiczne?

Peelingi medyczne bardzo silnie i dogłębnie oczyszczają skórę. Poprawiają jej ogólny stan, dzięki czemu prezentuje się młodo i promiennie. Zabieg spłyca zmarszczki i stymuluje tkanki do regeneracji. Jest często stosowany jako element w walce z trądzikiem oraz w celu redukcji blizn i przebarwień. Można zdecydować się na zabieg nawet w przypadku trądziku różowatego lub wyjątkowo delikatnej, skłonnej do alergii cery. To skuteczny sposób na pozbycie się zaskórników zamkniętych i otwartych. Chociaż skóra bezpośrednio po zabiegu jest zaczerwieniona, już na drugi dzień widać doskonałe efekty. Zaleca się jednak wykonywanie zabiegów w seriach – w zależności od użytego kwasu, może to być od pojedynczej terapii do 8 zabiegów.

Pielęgnacja skóry po zabiegu chemicznym

Najważniejsza zasada, o której warto pamiętać decydując się na peeling chemiczny to unikanie ekspozycji na słońce. Większość kwasów w kontakcie z promieniami UV może powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień i plam na twarzy. Zaleca się też stosowanie kremów z wysokimi filtrami SPF pomiędzy pojedynczymi zabiegami.