Rozpoczęcie nauki w szkole nie jest łatwe ani dla rodziców, ani dla dzieci. Dla przyszłych uczniów jest to niejako podróż w nieznane, na która mogą reagować bardzo entuzjastycznie lub dosyć nieśmiało. Natomiast w głowach rodziców pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Jak więc ułatwić dziecku rozpoczęcie edukacji?

Jak powinny wyglądać przygotowania?

Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, rodzice mogą udać się wraz z dzieckiem do budynku szkoły, aby poznało jego topografię, rozmieszczenie klas, pokój nauczycielski czy szatnię. W niektórych szkołach organizowane są „dni otwarte”, które są doskonałą okazją, aby oswoić się z nową szkołą. W wielu wypadkach dziecko może wtedy nawet poznać nauczycielkę, która będzie uczyła jego klasę przez pierwsze lata. Kolejnym istotnym krokiem jest przygotowanie szkolnej wyprawki – najlepiej, jeżeli w zakupach uczestniczy przyszły uczeń, co z pewnością będzie dla niego dużym przeżyciem. Zakupić warto zarówno wygodne ubrania, w których będzie czuł się swobodnie i pewnie siebie, jak i akcesoria takie jak kredki, zeszyty, piórnik czy tornister. Jeżeli pociecha nie ma jeszcze przygotowanego miejsca do nauki, to ostatni moment, aby je zorganizować. Biurko, krzesło oraz miejsce na zeszyty jest podstawą dla każdego ucznia.

Jak jeszcze rodzice mogą pomóc dziecku?

Przygotować pociechę do rozpoczęcia nauki warto także za pomocą rozmowy. Dla niektórych dzieci, pójście do szkoły może wiązać się z wieloma obawami. W takiej sytuacji rolą rodziców jest dodanie dziecku pewności siebie. Warto w tym celu opowiedzieć o swoich przeżyciach związanych w pierwszymi krokami w szkole. Pociecha musi być świadoma, że takie uczucia są w pełni naturalne, jednak nie mogą odebrać mu radości. Jeżeli dziecko trafi do klasy, w której nikogo nie zna, rodzice mogą pomóc mu w zawiązaniu wartościowych przyjaźni. W tym celu warto w miarę szybko zaprosić innych rodziców na wspólne spotkanie, podczas którego nie tylko oni się lepiej poznają, ale przede wszystkim dzieci zdobędą pierwszych kolegów. Kolejnym ważnym czynnikiem jest przypominanie przyszłemu uczniowi o zasadach, których powinien się trzymać – na przykład o słuchaniu nauczyciela, pozostawaniu na swoim miejscu oraz podnoszeniu ręki w celu zadania pytania.