Osoby z cukrzycą często mają do czynienia z wieloma powikłaniami swojej choroby, w tym problemami z ukrwieniem skóry na stopach, a także krążeniem w kończynach, co nieraz powoduje nawet konieczność częściowej lub całkowitej amputacji stopy. Wsparciem w pielęgnacji problematycznych stóp chorych są z pewnością dedykowane im kosmetyki dla diabetyków. Co powinny zawierać, jak je stosować i które są najlepsze?

Składniki kosmetyków do stóp dla cukrzyków

Wśród głównych składników, jakie powinien zawierać krem do stóp dla diabetyków, należy wymienić mocznik, który w wyższym stężeniu pozwala usuwać nawet mocno zrogowaciały naskórek bez używania ostrych narzędzi, które mogą powodować na wrażliwej skórze trudno gojące się rany. W profilaktyce stosuje się preparaty zawierające maksymalnie 15%-owy mocznik, a w przypadku konkretnych zmian – nawet 40%-owy.

Ważnym składnikiem są tu także jony srebra o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Sprawdzają się doskonale przy leczeniu ran wysiękowych, jako preparaty wspomagające gojenie. Mówiąc o ważnych składnikach kosmetyków do stóp dla diabetyków nie można zapomnieć o substancjach, które umożliwiają odpowiednie nawilżenie skóry oraz regenerację warstwy hydrolipidowej naskórka. To powoduje, że skóra jest elastyczna, a dzięki temu także mniej podatna na uszkodzenia, które u diabetyków goją się gorzej i dłużej niż u osób zdrowych. Są to różnego typu oleje i olejki, np. gliceryna czy masło shea, ale również kwas hialuronowy. Pożądane w składzie są również substancje witaminowe, które pomagają składnikom aktywnym kremów wnikać w skórę.

Propozycje preparatów do stóp dla cukrzyków

Osoby chore na cukrzycę mają obecnie bardzo duży wybór kosmetyków dedykowanych swoim specyficznym problemom ze stopami, wynikającym z choroby przewlekłej. W Pharm Foot znajdą m.in. CRACKED HEEL PROTECTOR czyli maść do regeneracji popękanej skóry pięt oraz OZONE GUARD czyli preparat w formie sprayu przeznaczony do pielęgnacji stóp z zaburzoną równowagą mikrobiomu skóry.

W przypadku maści, zasadniczą formą jej działania jest intensywna regeneracja oraz wsparcie procesów naprawczych skóry. Dodatkowo działa antyseptycznie. Wśród jej najważniejszych składników aktywnych warto wymienić mocznik, pantenol, lanolinę czy ozonowaną oliwę z oliwek. W przypadku sprayu natomiast, jego zasadniczym działaniem jest zapobieganie nadpotliwości stóp, łagodzenie podrażnień skóry, a także oddziaływanie antybakteryjne. Wśród składników tego produktu znalazły się np. mentol, pantenol czy chlorowodorotlenek glinu.