Meble projektowane z myślą o placówkach medycznych muszą spełniać określone wymagania. Powinny być nie tylko wytrzymałe, funkcjonalne i estetyczne, ale również łatwe w utrzymaniu czystości. Jakie rodzaje mebli medycznych najczęściej znajdują się w przychodniach i gabinetach lekarskich?

Rodzaje szafek medycznych

Szafki używane w placówkach medycznych mogą przybierać różne formy. Najczęściej mają metalową konstrukcję oraz regulowany blat, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalne. Wyposażone w jezdne kółka oraz lekką konstrukcję pozwalają na łatwe przesuwanie – na przykład podczas sprzątania.

Najpowszechniejszym rodzajem szafek medycznych są modele jednostronne, które posiadają korpus z płyty PCV. Wyposażone w pojemną szufladę oraz drzwiczki, pomieszczą wszystkie niezbędne akcesoria.

Innym rodzajem mebli medycznych są szafki przyłóżkowe, które znajdują się w przychodniach lub salach szpitalnych. Posiadają podnoszony oraz obracany blat. Często wyposażone są w zabezpieczające relingi, które zapobiegają zsuwaniu się przedmiotów.

Meble do gabinetów lekarskich 

W obecnych czasach niezbędnym wyposażeniem każdego gabinetu lekarskiego jest duże biurko, na którym znajduje się komputer. Wyposażone w liczne szuflady oraz drzwiczki pomieszczą całą dokumentację medyczną. Biurka takie zazwyczaj posiadają także oddzielną zamykaną na klucz szafkę lub szufladę. Dzięki temu, że zaprojektowane są zgodnie z zasadami ergonomii, pozwalają na komfortową pracę.

Biurka medyczne można wyposażyć w dodatkowe elementy na przykład w blendy boczne oraz różnego rodzaju kontenerki, pozwalające na przechowywanie drobnych akcesoriów.

Nieodzownym wyposażeniem wnętrz w środowisku medycznym są duże, przeszklone szafy SML, które pozwalają na przechowywanie leków w bezpiecznych i odpowiednich warunkach. Chętnie używane są także szafy metalowe aktowe wyposażone w drzwi skrzydłowe lub przesuwne o różnych szerokościach i wysokościach. Szafy metalowe przystosowane do przechowywania dokumentów mogą być wyposażone w skrytki zamykane na klucz lub wysuwane szuflady pełne, lub ramowe.